4 haftalık yumurta diyeti: menü, yemek tarifleri, artıları ve eksileri, sonuçlar, yorumlar

yumurta diyeti gıdalar

Yumurta, düşük maliyetli ve çok sayıda faydası olan oldukça besleyici bir besindir. Bugün 4 haftalık yumurta diyetini, bununla ilgili incelemeleri, menüyü ve bu kilo verme yöntemiyle ilgili diğer yararlı bilgileri ayrıntılı olarak tartışacağız. Bu şekilde yemek yeme hakkındaki incelememize hemen başlayalım!

Diyetin özü nedir?

Herhangi bir makul kişi, hangi diyeti kullanacağını düşündüğünde, şu veya bu şekilde yemenin herhangi bir etkinliği olup olmadığını netleştirecektir. 4 haftalık yumurta diyetinin birçok incelemesi olumlu, bu şekilde yemenin sonucunun tek kelimeyle muhteşem olduğunu söyleyebiliriz. Bir ay içinde insanlar, normal bir hayat yaşamalarını engelleyen nefret ettikleri kilolardan kurtulurlar.

yumurta diyeti için yumurta greyfurt ve fındık

Peki bu diyetin özü nedir? Başlangıç olarak, yumurtaların çok miktarda A, B, D, E, K vitaminleri içerdiğini kesinlikle belirtmekte fayda var. Ayrıca bugün tartışılan ürün çok miktarda fosfor, demir, su, bakır, potasyum, kalsiyum içerir. yanı sıra vücudun normal çalışması için yararlı olan diğer önemli ve maddeler. Ek olarak, herhangi bir tavuk yumurtasının, tüm organizmanın bir bütün olarak işleyişini olumlu yönde etkileyen biyolojik olarak aktif maddeler, çok miktarda protein ve amino asit içermesine özel dikkat gösterilmelidir.

Bugün tartışılan diyetin özü, bir ay boyunca yumurta dışında neredeyse hiçbir şey yememeniz gerektiğidir. Ayrıca şeker, patates, şekerleme ve diğer zararlı ürünleri diyetinizden çıkarmanız gerekecektir. Böylece vücut 1 ay boyunca bir nevi karbonhidrat açlığı içinde olacaktır çünkü ağırlıklı olarak protein alacaktır.

Yumurta yerken vücudun, asıl görevi karbonhidratların emilimini uyarmak olan H vitamini aldığını not etmek önemlidir. Vücutta bir karbonhidrat eksikliği tespit edilirse, biyotin yağ dokularında biriken maddeleri işlemeye başlar. Sonuç olarak, bu diyet sırasında yağlar parçalanacak ve uzun süredir hayalini kurduğunuz fazla kilolardan kurtulacaksınız.

Makalemizde 4 haftalık yumurta diyeti menüsünü detaylı olarak anlatacağız ama şimdi uzmanların bu şekilde kilo verme hakkında ne düşündüğünden bahsedeceğiz.

Beslenme uzmanları ve doktorların görüşü

Şimdi 4 hafta boyunca yumurta diyetini ve bununla ilgili incelemeleri tartışacağız. Ayrıca bu kilo verme yöntemiyle ilgili diğer yararlı bilgileri de göz önünde bulundurun. Burada beslenme uzmanlarının ve dünya çapındaki doktorların yumurta diyeti için pek hevesli olmadıklarını belirtmekte fayda var. Herhangi bir beslenme uzmanının insanlara uygun dengeli bir diyetle kilo vermelerini tavsiye etmesi oldukça mantıklıdır, fazladan kurtulabilmeniz için size kalorileri hesaba katmanız, yağ, protein ve karbonhidrat dengesini korumanız tavsiyesinde bulunur. pound.

kilo kaybı için haşlanmış yumurta

Anladığınız gibi bugün tartışılan diyete göre yağlar ve karbonhidratlar diyetten çıkarılacak çünkü ağırlıklı olarak protein yemeniz gerekecek. Doktorlara göre yeterli miktarda yağ bulunmadığında merkezi sinir sisteminin işleyişi bozulur ve vücudun bağışıklığı da azalır.

Karbonhidrat eksikliğine gelince, bu durumda merkezi sinir sisteminin aktivitesinin dengesizleşmesi ile doludur. Ek olarak, zihinsel aktivite ve fiziksel yetenekler azalacak ve vücut basitçe tükenecektir.

Artık doktorların ve beslenme uzmanlarının, incelemeleri çoğunlukla olumlu olan 4 haftalık yumurta diyeti hakkında ne düşündüklerini anlıyorsunuz. Böyle bir diyetin süresinin 4 hafta, yani bir ay olduğunu unutmayın, bu nedenle vücuttaki karbonhidrat, protein ve yağ miktarındaki bir tür dengesizliğin sağlığınızı olumsuz etkilemesi oldukça olasıdır.

Yumurta diyetinin ana kontrendikasyonları

Modern diyetler her insanın hayatı için oldukça tehlikelidir, bu nedenle belirli kontrendikasyonları vardır. Bugün herkes kilo veremez çünkü menüsü bu yazıda biraz sonra tartışacağımız 4 haftalık yumurta diyetinin bir takım kontrendikasyonları vardır, bu yüzden kullanılamaz.

Bu kontrendikasyonlar aşağıdaki faktörleri içerir:

  • gebelik;
  • gastrointestinal sistemin kronik ve akut hastalıkları;
  • karaciğer patolojisi;
  • böbrek rahatsızlıkları;
  • pankreas hastalıkları;
  • vücudun kardiyovasküler sisteminin işleyişi ile ilişkili hastalıklar;
  • yumurtalara karşı bireysel hoşgörüsüzlük.

Bu yüzden tartışılan diyetin ana kontrendikasyonlarını tartıştık. Yukarıdaki kategorilerden herhangi birine ait değilseniz, bu beslenme yöntemini kullanarak güvenle kilo vermeye başlayabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede - sadece 1 ay içinde fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Onaylanmış Ürünler

Makalenin başlarında, 4 haftalık yumurta-protein diyetinin olumlu eleştiriler aldığından bahsetmiştik, ancak bu materyali biraz sonra bu yöntemi kullanan kişilerin daha ayrıntılı görüşlerini tartışacağız.

yumurta diyeti kahvaltı seçeneği

Şimdi bu beslenme şekli sırasında hangi yiyecekleri yiyebileceğinizden bahsedelim ve biraz sonra da yenmesi yasak olan yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Bu nedenle, izin verilen yiyecekler şunları içerir:

  • hindi ve tavuk eti;
  • tavuk yumurtaları;
  • yağsız balık, sığır eti ve dana eti;
  • sebzeler (patates hariç herhangi biri);
  • yağsız süzme peynir ve peynir;
  • yeşillik;
  • Sarımsak;
  • soğan;
  • Limonlu çay;
  • salata sosu için baharatlar;
  • greyfurt;
  • Portakal.

Gördüğünüz gibi, izin verilen yiyeceklerin listesi oldukça küçük, bu nedenle bir ay boyunca bu diyeti bozmamak için çok uğraşmanız gerekecek!

haftalık menü

Yumurta diyetinin kendine has özellikleri olması mantıklıdır. İlk iki hafta kahvaltının aynı olacağını ve ardından kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde hangi yemeği pişireceğinizi bağımsız olarak seçeceğinizi unutmamak önemlidir.

Bu nedenle sabahın ilk 7 günü yarım greyfurt veya portakal ve herhangi bir biçimde iki yumurta yemelisiniz. Pazartesi günü öğle yemeğinde tek tür meyve yenmeli, akşam yemeğinde fırında veya haşlanmış ete izin verilir. Salı günü öğle yemeğinde kendinize fırında veya haşlanmış tavuk yapmalı, akşam yemeğinde ise bir tost, 2 yumurta, sebze salatası ve greyfurt yemelisiniz. Çarşamba günü öğle yemeği az yağlı peynir, domates ve bir tost ile başlamalı ve akşam yemeği fırınlanmış veya haşlanmış et olmalıdır.

Perşembe gününe gelince, öğle yemeği için tek çeşit meyve yemelisiniz ve akşam yemeği için kendinize et ve marul pişirin. Cuma günü gün ortasında iki yumurta, haşlanmış sebze yemeli ve akşam yemeğinde kendine balık yahnisi yap, bir portakal ve marul ye.

Cumartesi günü ise öğle yemeğinde haşlanmış veya fırınlanmış et yapılmalı, akşam yemeğinde ise marullu et yenmelidir. Pazar günü öğle yemeğinde bir portakal ve haşlanmış sebze, tavuk ve domates, akşam yemeğinde tekrar haşlanmış sebze yiyin.

önümüzdeki 7 gün

4 haftalık yumurta diyeti, detaylı menü ve diğer bilgilerden bahsederken, kahvaltı ile ilgili düşünülen beslenme şeklinin ikinci yedi gününün ilk hafta ile tamamen aynı olacağı unutulmamalıdır. Hafta boyunca kahvaltıda yarım portakal veya greyfurtun yanı sıra iki yumurta yemelisiniz.

kilo kaybı için yumurta

Öğle yemeğine gelince, Pazartesi ve Salı günleri aynı: marulun yanı sıra et de yemelisiniz. Haftanın ilk günü akşam kendinize iki yumurta, bir portakal ve marul yapın ve Salı günü akşam yemeğinde iki yumurta ve bir greyfurt yemeniz önerilir. Çarşamba günü öğle yemeği et ve salatalıktan, akşam yemeği ise bir portakal ve iki haşlanmış yumurtadan oluşmalıdır.

Perşembe gününe gelince, haftanın bu günü öğle yemeğinde biraz az yağlı peynir, haşlanmış sebze ve çırpılmış yumurta yemelisiniz. Günün sonunda kendinize tekrar iki tavuk yumurtası pişirin. Cuma günü öğle yemeği haşlanmış veya haşlanmış balıktan, akşam yemeği ise yumurtadan oluşmalıdır (iki tane yeterli olacaktır). Cumartesi günü öğle yemeği bir portakal ve biraz et olmalı ve akşam yemeği için meyve salatası yapabilirsiniz. Pazar öğleden sonra ortasında bir portakal, tavuk, domates veya haşlanmış sebze ile ara öğün yapılmasına izin verilir. Aynı akşam yemeği için yemeniz gerekiyor!

Kilo kaybının üçüncü haftası

Bugün, kesinlikle kilo verebileceğiniz ve istediğiniz sonuçları elde edebileceğiniz 4 haftalık yumurta diyetinin ayrıntılı bir menüsünü ayrıntılı olarak tartışıyoruz. Yani üçüncü haftanın Pazartesi günü biraz sonra bahsedeceğimiz yasak olanlar dışında herhangi bir meyve yemelisiniz. Salı günü haşlanmış sebzeleri, Çarşamba günü izin verilen yiyecekleri yiyebilirsiniz.

kilo kaybı için yumurtalı sebze salatası

Üçüncü haftanın dördüncü günü haşlanmış sebzeler, marul, haşlanmış veya haşlanmış balıktan oluşmalıdır. Cuma günü sebze, et ve tavuk yemelisiniz. Şabat gününe gelince, kendinize bir çeşit meyve yediğinizde bir gün yaratın. Cumartesi yemeklerini Pazar günü tekrarlayın.

Dördüncü haftanın menüsü

Yumurta-protein diyetinin son haftası en sorumlu olanıdır, çünkü 7 gün sonra kilo kaybınızın nihai sonucunu zaten görebilirsiniz.

Bu nedenle, Pazartesi günü bir greyfurt, 150–200 gr et veya çeyrek tavuk, üç salatalık ve aynı sayıda domates, birkaç tost ve konserve ton balığı yemelisiniz, ancak şuna dikkat edin: yağsızdır.

Salı günü yine 150-200 gr et, üç salatalık ve aynı sayıda domates, birkaç tost, bir armut veya elma ve bir portakal veya 20 gr kavun yemelisiniz.

Çarşamba gününe gelince, haftanın bu gününde 30 gram süzme peynir veya az yağlı peynir, iki salatalık ve domates, bir tost, 200 gr haşlanmış sebze ve 1 portakal yemelisiniz.

4. haftanın dördüncü günü şu ürünlerle temsil edilmelidir: bir greyfurt, iki salatalık, 3 domates, 1 tost, yarım tavuk.

Cuma günü 4 haftalık yumurta diyetine göre üç domates, 2 yumurta, 1 portakal ve marul yemelisiniz.

Cumartesi günü ise 700 gr tavuk, 150 gr süzme peynir veya peynir, 1 bardak kefir, iki salatalık ve iki domates, bir tost ve greyfurt yiyin.

Pazar günü, yumurta diyetinin son haftasında 30 gr süzme peynir, bir kutu yağsız konserve ton balığı, 200 gr haşlanmış sebze, iki salatalık ve domates, bir greyfurt ve ayrıca tost yemelisiniz.

yumurta diyetinde kilo kaybı için greyfurt

Anladığınız gibi, ilk iki hafta için yumurta diyetinin bu menüsü daha ayrıntılı olarak anlatılıyor ve ardından kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ne yiyeceğinizi kendiniz seçmelisiniz.

Hangi Diyet Varyasyonları Var?

Bugüne kadar, tartışılan diyetin çok sayıda varyasyonu var. Protein-yumurta diyetinden, Maggi diyetinden ve diğerlerinden bahsediyoruz. Esasen konuşursak, bu durumda 1 ay için tasarlanmış olan aynı kilo verme yönteminden bahsediyoruz. Ek olarak, bu tür beslenme vücudun kimyasal reaksiyonlarına dayanır, bu nedenle 4 hafta sonunda fazladan nefret edilen kiloları kaybetmek mümkündür.

Diyet yumurta olarak adlandırılsa da bir ay boyunca sadece bu ürünü yiyemeyeceğiniz gerçeğine özellikle dikkat edilmelidir. Bu diyet sırasında, yağ rezervinin boşa harcanacağı için vücuda artan miktarda protein girer. Ayrıca 3. ve 4. haftada balık, et ve kümes hayvanları gibi diğer proteinli yiyecekler diyete artan miktarda eklenir. Bu da sonucu pekiştirmek için gereklidir.

Diyetin ikinci yarısını ihmal ederseniz, büyük olasılıkla ilk iki haftada kilo vererek elde ettiğiniz sonucu kaybedeceğinizi unutmayın!

Diyetin ana avantajları

Bugün popüler olan ve oldukça iyi bir etkiye sahip olan 4 haftalık yumurta diyetini detaylı olarak tartışacağız. Bu nedenle, bu kilo verme yönteminin ana avantajları arasında, vücuda yeterli miktarda gerekli madde girdiği için gün boyunca açlıktan eziyet çekmemeniz gerçeğini vurgulamakta fayda var. Diğer bir avantaj da pişirme kolaylığıdır, çünkü örneğin kendi yumurtalarınızı kaynatmanız, tavuğu fırına göndermeniz, sebzeleri pişirmeniz yeterlidir. Katılıyorum, tüm bunlar çok basit, bu yüzden herhangi biri, en huysuz ev hanımı bile bu pişirme yöntemiyle başa çıkacak!

kilo kaybı için çırpılmış yumurta

Bu kilo verme yönteminin bir diğer avantajı da spor salonunu düzenli olarak ziyaret ederseniz kas kütlesi oluşturmanızın oldukça olası olmasıdır. Böylece sadece kilo vermekle kalmayacak, aynı zamanda mükemmel tonlu figürü de bulabileceksiniz. Ayrıca, diyetin avantajı, doğru yemeniz gerekenleri korumak için istikrarlı sonuçlardır!

Protein beslenmesinin dezavantajları

Bir aylık yumurta diyetinin şu anda bahsedeceğimiz dezavantajları da olması oldukça mantıklı. Bu kilo verme yönteminin ana dezavantajları, bir ay içinde kanda çok yüksek bir kolesterol seviyesine sahip olmanızdır. Minimum miktarda karbonhidrat tüketeceğiniz için verim düşer, uyuşukluk ve halsizlik de gözlemlenebilir. Ek olarak, bu şekilde kilo verirseniz, bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkma riski olduğuna dikkat edin: gaz, kabızlık, ağız kokusu, şişkinlik.

Ayrıca 4 haftalık Yumurta Diyetinin kahve içermediğini, menüye sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirdiğini ve oldukça monoton olduğunu, bu nedenle gevşeme riskinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Bazı durumlarda, çok az gücünüz olacağı için yoğun fiziksel aktiviteden vazgeçmek zorunda kalacağınıza dikkat edilmelidir. Ayrıca böyle dört haftalık bir diyet sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve ciddi mide problemleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, bu kilo verme yöntemini kullanmadan önce, size yardımcı olacak ve tüm sorularınıza cevap verecek bir uzmana danışın.

Yardımcı ipuçları

Bugün, 4 haftalık yumurta diyetinin yanı sıra bu kilo verme seçeneğiyle ilgili her şeyi ayrıntılı olarak tartışacağız. Bu nedenle, yeni başlayanlar için, vücut tarafından en iyi şekilde emildikleri için yumuşak haşlanmış yumurtaları tercih etmenin en iyisi olduğunu belirtmekte fayda var. Bir günde yenebilecek ortalama maksimum yumurta sayısının 4 adet olduğunu unutmayınız. Kilo verme sırasında sonucu olumsuz etkileyebileceğinden tuz alımını sınırlamak gerekir. Yararlı ipuçları, yumurta diyetinden en iyi şekilde yararlanmanıza ve hoş olmayan sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Sahanda yumurta seviyorsanız, yağsız yapın, ancak pişirmenin en iyi pişirme yöntemi olduğunu unutmayın. Yatmadan yaklaşık 4 saat önce akşam yemeği yemeniz gerektiğine dikkat edin. Bu diyette ara öğünlerin hariç tutulmasına özellikle dikkat edilmeli ve günlük su alımı en az 2 litreyi bulmalıdır.

4 x 4 yumurta diyetini uygulamaya karar verirseniz, fiziksel aktiviteyi azaltın, bu durumda sabahları sadece egzersiz yapmayı, havuza gitmeyi ve yürümeyi bırakabilirsiniz. Spor salonuna gitmenin olumsuz sonuçlara neden olabileceğini ve sizi çok yorabileceğini unutmayın çünkü yeterli miktarda karbonhidrat vücuda girmeyi bırakır.

Ne yenemez?

Yasaklanmış yiyecekler şunları içerir: mayonez, zengin et suları, makarna, hamur işleri, şekerlemeler, tahıllar, şeker, patates, kahve ve kafein içeren benzer içecekler. Bir ay boyunca alkol, et, hurma, muz ve kiraz, mango, üzüm, incir, avokado, hurma, yağlı süt ürünleri, meyve suları, limonata ve tatlılardan vazgeçmeniz gerekecek. Bal, soya sosu ve ketçap da önerilmez.

yumurta diyetinde yasak gıda olarak patates

Liste oldukça etkileyici, bu yüzden hiçbir şeyi unutmamak için çıktısını alıp buzdolabına yapıştırmak en iyisidir.

İncelemeler ve sonuçlar

4 haftalık yumurta diyetinin incelemeleri genellikle iyidir. Bazı kadınlar 1 ayda 10-15 kilo verebildiklerini iddia ediyor ama bunun için beslenme kurallarına sıkı sıkıya uymanız gerektiğini unutmayın!

4 hafta boyunca kendinizi toparlayamaz ve bu eziyetlere katlanamazsanız, kilo verme şeklinde hoş bir sonuç alırsınız. Diyetin tamamlanmasından sonra geri dönmemeleri için doğru beslenmenin sürdürülmesi gerektiğini unutmayın.

Mutlu kilo kaybı!